English Deutsch
Niestety z przyczyn ekonomicznych Dom Seniora 30.11.2009 roku zakończył działalność.

Ewangelicki Dom Seniora w Zagórowie

Parafia konińska jest parafią diasporalną, obejmującą zasięgiem działania kilka przedwojennych parafii.

Wśród członków parafii są także osoby starsze, schorowane, mieszkające w dużym oddaleniu od kościoła, co powoduje trudności w dojeździe na nabożeństwa. Chcąc zapewnić tym osobom odpowiednie warunki lokalowe, socjalne, a także przybliżyć je do Kościoła, Parafia w Koninie, dzięki pomocy parafii partnerskiej z Detmold, adaptowała w latach 1994/95 budynek tzw. "starej plebanii" w Zagórowie wchodzącej w skład ogrodzonego kompleksu składającego siępoza tym z kościoła i nowej plebanii (wynajmowanej na przedszkole miejskie) na Ewangelicki Dom Seniora. Został on poświęcony podczas Święta Misyjnego 16 czerwca 1995 r. przez zwierzchnika Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Ks. Bpa Michała Warczyńskiego, został wpisany także w rejestr Wojewody Wielkopolskiego.

Dom ten pierwotnie był przeznaczony dla osób starszych, samotnych, mieszkających w oddaleniu od kościoła, wyznania ewangelickiego. Obecnie Dom nasz przyjmuje mieszkańców bez względu na wyznanie, przyjmuje także osoby wymagające stałej całodobowej opieki.

W budynku znajduje się siedem pokoi jednoosobowych. W każdym z nich znajduje się "kącik kuchenny" składający się z lodówki, kuchenki elektrycznej, zlewozmywaka i szafki. Na korytarzu znajdują się dwa węzły sanitarne składające się z umywalki, prysznicu, ubikacji. Oprócz tego jest wspólna sala na obiady, spotkania, oglądanie telewizji. Obiady są dostarczane z Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, natomiast śniadania i kolacje przygotowuje opiekunka (pensjonariusze mogą, o ile chcą, przygotować sami ) bądż też przy pomocy opiekunki.

Pensjonariusze znajdują się pod opieką pielęgniarki środowiskowej i lekarza rodzinnego, który wizytuje Dom raz na dwa tygodnie, a jak występuje potrzeba to i częściej.

Pensjonariusze mają kontakt z duszpasterzem w pierwsze i trzecie niedziele miesiąca, kiedy w Zagórowie są nabożeństwa niedzielne, oprócz tego raz w tygodniu (obecnie w środy). W czasie pasyjnym i adwentowym w Domu odbywają się nabożeństwa tygodniowe.

Ewangelicki Dom Seniora w Zagórowie utrzymuje się z opłat mieszkańców, dofinansowania z Parafii, z Konsystorza, ofiar darczyńców indywidualnych którym jesteśmy szczególnie wdzięczni i składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary.